ÚVOD

O PROJEKTE

AKTUALITY

CIEĽOVÉ SKUPINY

 PARTNERI

KOORDINAČNÉ STRETNUTIA

FOTOGALÉRIA

LINKY

POSTAVILI SME MOSTY...

VYHODNOTENIE

V MÉDIACH...

 

AKTIVITY PROJEKTU

OBLOHA V MOJOM FOTOAPARÁTE  

MOJE PRVÉ POZOROVANIE

VYMYSLEL SOM SÚHVEZDIE

1. LETNÝ TÁBOR

2. LETNÝ TÁBOR

3. LETNÝ TÁBOR

EXKURZIA POĽSKEJ MLÁDEŽE

EXKURZIA SLOVENSKEJ MLÁDEŽE  

"Letný tábor 2. kategória"


Rovnako ako pri predchádzajúcich dvoch táboroch v nedeľu ráno 27. augusta som sa vo Hvezdárni a planetáriu v Prešove stretla s mládežou, ktorá sem prichádzala plná očakávania. Po príchode poľskej skupiny sme sa spoločne s Prešovčanmi vydali na cestu, ktorej cieľom bolo Astronomické observatórium na Kolonickom sedle. Keďže všetko prebiehalo podľa plánu na obed sme konečne dorazili do cieľa. Po zvítaní sa s domácimi, skvelom obede a ubytovaní sme začali napĺňať program tábora prvými prednáškami. Večer nás tiež nesklamal. Obloha bola nádherne posiata množstvom hviezd, čo možno vidieť len na miestach, ktoré sú dostatočne vzdialené od svetla pouličných lámp. Túto príležitosť sme si nenechali ujsť. Pripravené ďalekohľady boli vždy obsadené skupinkami nedočkavých pozorovateľov.
V ďalších dňoch sa počasie zhoršovalo, čo trochu komplikovalo naše výlety do okolia. Napriek tomu sme sa vybrali hneď druhý deň na túru k Sninskému kameňu. Tu sme asi trochu precenili svoje sily, pretože naša cesta skončila tesne pod vrcholom strmého kopca. Náladu nám to však nepokazilo, veď prechádzka peknou prírodou vždy poteší.
Tretí deň dážď... Nás čakal výlet do opálových baní. Pre tých, ktorí tu ešte neboli vrele odporúčam, je to zážitok. Unikátne ložiská drahého opálu na Dubníku sa nachádzajú v strede severnej časti Slánskych vrchov. Ťažilo sa tu v rokoch 1840 až 1880. Dubnícke ložiská drahého opálu sú výnimočným fenoménom z celosvetového hľadiska.
Keďže sa poobede trochu vyčasilo stihli sme ešte krátku prechádzku na Morské oko. Morské oko je najväčšie zahradené sopečné jazero na Slovensku. Je ukryté vo Vihorlatskom pohorí v nadmorskej výške 618 m. V žiari slnka sa nádherne vyníma jeho číra hladina s množstvom rýb. My sme si museli slniečko len domyslieť, no o to príjemnejší bol návrat do tábora, kde nás už čakala teplá večera.
Určite ste mnohí z Vás čítali knihu Juliesa Verna – Cesta na Mesiac, alebo sledujete ako sa míľovými krokmi posúva veda dopredu vďaka kozmonautike. Prečo o tom hovorím? Nuž mali ste vidieť ako sa všetci účastníci tábora vo štvrtok poobede stali na chvíľu konštruktérmi raketovej techniky. A všetci boli úspešní, každý z nich totiž zostrojil jednoduchý model raketky, pripravený k štartu a krátkemu letu.
Let sme však museli odložiť do nedohľadna pre nepriazeň počasia.
Napriek rôznym ťažkostiam, väčším aj menším problémom a množstvu práce, ktoré táto činnosť prináša viem, že sa nám darí oslovovať pri napĺňaní myšlienky projektu množstvo mladých ľudí, ktorí takto nielen vypĺňajú svoj voľný čas, ale sami prichádzajú s novými nápadmi, pre ďalšiu krúžkovú činnosť.

Program

Program aktivity Letný astronomický tábor 2. kategória nájdete v priloženom súbore. Vo formáte xls.

Fotogaléria