ÚVOD

O PROJEKTE

AKTUALITY

CIEĽOVÉ SKUPINY

 PARTNERI

KOORDINAČNÉ STRETNUTIA

FOTOGALÉRIA

LINKY

POSTAVILI SME MOSTY...

VYHODNOTENIE

V MÉDIACH...

 

AKTIVITY PROJEKTU

OBLOHA V MOJOM FOTOAPARÁTE  

MOJE PRVÉ POZOROVANIE

VYMYSLEL SOM SÚHVEZDIE

1. LETNÝ TÁBOR

2. LETNÝ TÁBOR

3. LETNÝ TÁBOR

EXKURZIA POĽSKEJ MLÁDEŽE

EXKURZIA SLOVENSKEJ MLÁDEŽE  

"Letný tábor 1. kategória"

Po krátkej dvojmesačnej pauze sme hneď v prvom prázdninovom týždni začali 1. letným astronomickým táborom ďalšiu etapu aktivít pre deti a mládež. Len čo decká odhodili školské aktovky už aj balili prázdninové vaky a tešili sa na tábor, ktorý sa konal 3.7.-7.7.2006.
Hneď v prvý krásny slnečný deň sme sa ocitli po niekoľkohodinovej ceste autobusom v prekrásnom prostredí Vihorlatského pohoria na Astronomickom observatóriu na Kolonickom sedle, kde sme mali stráviť ešte ďalšie štyri dni. A vyšli všetky, slnečné dni a jasné noci, ktoré priam lákali k nočným pozorovaniam. Postupne sme hodinu po hodine a deň po dni začali napĺňať vopred stanovený program tábora. Prednášky počas dňa striedali krátke prestávky v exteriéri hvezdárne, aby deti nestrácali pozornosť počas doby, kedy mali pozorne počúvať slová prednášajúcich lektorov. Ale prednášky s tématikou – kométy, meteory, premenné hviezdy, slnko či vzrušujúci pohľad na ďalekohľad s priemerom 1 m určite zaujali.
No hovorí sa, že „všetkého veľa škodí“, preto sme v ďalších dňoch dali priestor aj turistike – výlet na sopečné jazero Morské oko a turistická trasa – Malá cesta planét - bola príjemným spestrením utorkového popoludnia. Hneď v stredu ráno sme opustili tábor a vybrali sa navštíviť „ostrov pokladov“, no nie celkom, ale zaujímavé to bolo určite. Návšteva Opálových baní pod Dubníkom v Slanských vrchoch spojená s hľadaním opálov v blízkom okolí mala veľký úspech.
A aký bol štvrtok? V tento deň sme sa na chvíľu stali konštruktérmi kozmických korábov. V skutočnosti išlo o jednoducho zhotoviteľné modely raketiek, ktoré deti vyrábali s radosťou a najzaujímavejšie bolo ich vypúšťanie. Na Mesiac síce nedoleteli, ale zato zvládli niekoľko metrov v zemskej atmosfére a hneď „1. kozmickou rýchlosťou“ sa vracali späť k svojím konštruktérom.
V okamžiku, keď píšem tento článok som už doma, teda vo svojej „rodnej“ hvezdárni v Prešove a rekapitulujem celý priebeh tábora. Môj názor? Myslím, že to bolo fajn. Neveríte? Pozrite si tie vysmiate tváre na fotografiách a myslím, že Vás presvedčia.

Program

Program aktivity Letný astronomický tábor 1. kategória nájdete v priloženom súbore. Vo formáte xls.

Fotogaléria