ÚVOD

O PROJEKTE

AKTUALITY

CIEĽOVÉ SKUPINY

 PARTNERI

KOORDINAČNÉ STRETNUTIA

FOTOGALÉRIA

LINKY

POSTAVILI SME MOSTY...

VYHODNOTENIE

V MÉDIACH...

 

AKTIVITY PROJEKTU

OBLOHA V MOJOM FOTOAPARÁTE  

MOJE PRVÉ POZOROVANIE

VYMYSLEL SOM SÚHVEZDIE

1. LETNÝ TÁBOR

2. LETNÝ TÁBOR

3. LETNÝ TÁBOR

EXKURZIA POĽSKEJ MLÁDEŽE

EXKURZIA SLOVENSKEJ MLÁDEŽE  

"Vymyslel som súhvezdie"

Víkend od 21. do 23. apríla 2006 patril tretej aktivite projektu Postavíme mosty z hviezd pod názvom Vymyslel som súhvezdie. Táto aktivita bola určená pre najmenších účastníkov - 1. skupinu, ktorá zahŕňala mládež od 10 do 12 rokov.

3.aktivita uzavrela prvú etapu projektu Postavíme mosty z hviezd
Pri zabezpečovaní množstva organizačných činností, som si ani neuvedomila, že sme na konci prvej etapy nášho projektu. Ale predsa.... už teraz sme si overili svoje organizátorské schopnosti, schopnosť komunikovať s partnermi, a čo je najdôležitejšie a hlavným poslaním tohto projektu, pripravili sme niekoľko zaujímavých a zmysluplných vzdelávacích aktivít pre mládež všetkých troch vekových kategórií.
Už 63 detí a mládeže sa zúčastnilo troch 3-dňových sústredení, ktoré sa uskutočňovali v priestoroch Hvezdárne a planetária v Prešove v mesiacoch február, marec a apríl. Odznelo niekoľko prednášok samozrejme na astronomickú tému, realizovali sme praktické pozorovania oblohy či už voľným okom, ďalekohľadom alebo CCD TV kamerou.
Najstarší účastníci (vysokoškoláci a stredoškoláci) boli zasvätení do tajov astrofotografie (digitálna a klasická fotografia), čo prijali s veľkým nadšením. O tom svedčia ďakovné e-maily 3. kategórie (16.-21.rokov), ktoré som nachádzala vo svojej e-mailovej schránke a ktoré sú adresované nielen mne, ale aj celému realizačnému týmu.
S dobrým pocitom som čítala články do časopisu, ktoré písali deti 2. kategórie (13.-15.ročné), kde sa úprimne vyjadrili k priebehu sústredenia.
A ako dopadla aktivita s najmladšími, teda s 1. kategóriou (10.-12. ročné deti)? Celá sa niesla v duchu Komenského hesla „škola hrou“. Už samotný názov „Vymyslel som súhvezdie“ hovorí, že lektori mali za úlohu deti smerovať k jedinému cieľu - vymyslieť svoje vlastné súhvezdie, nakresliť ho a napísať o ňom krátky príbeh. Verte, vymyslieť súhvezdie a ešte k tomu napísať rozprávku, nie je ľahké! Ale viac-menej sa to podarilo každému a deti nás prekvapili zaujímavými príbehmi a kresbami na danú tému. Okrem toho sa od lektorov dozvedeli veľa zaujímavých informácií o už existujúcich súhvezdiach.
Keďže podnebie na Slovensku sa pomaly mení na podnebie krajín spoza polárneho kruhu, teda je často zamračené a zima, neoceniteľnú úlohu pri poznávaní súhvezdí nielen severnej ale aj južnej oblohy zohralo planetárium. Deti tu trávili podstatnú časť svojho pobytu počas sústredenia. V závere aktivity sme nedeľné dopoludnie strávili veľmi zaujímavou prehliadkou ešte zaujímavejšieho Technického múzea v Solivare pri Prešove, ktoré tvorí komplex technických objektov na čerpanie a varenie soli zo soľanky zo 17. storočia.
Zima a jar je pomaly za nami a my sa nielen myšlienkami ale aj konkrétnymi prípravami chystáme na zaujímavé leto, v ktorom sa opäť stretneme s našou mládežou v letných astronomických táboroch tento krát u našich partnerov v Observatóriu na Kolonickom sedle (pracovisko Vihorlatskej hvezdárne) a v Beskidzkom Klube Astronomicznom „Polaris“ v Sopotni Wielkej.

Program

 

Program aktivity Vymyslel som súhvezdie nájdete v priloženom súbore. Na otvorenie súboru budete potrebovať voľne použiteľný prehliadač Adobe Reader

 

Fotogaléria


Fotodokumentácia 3. aktivity

 

Práce účastníkov

Práce účastníkov z Hvezdárne a planetária Prešov

Dávid Jackanin, Hvezdáreň a planetárium Prešov
Súhvezdie Jeleňa


Pásol sa jeleň na lúke a v tom ho uštipol veľký had. A tak mal dva životy. Každý poľovník ho chcel zabiť. Keď ho zabili dvakrát vyšla z neho duša, ktorá sa premenila na súhvezdie.

 

Denis Slanina, Hvezdáreň a planetárium Prešov
Súhvezdie Notebook


Dia už unavovalo hrať človeče so svojou ženou, tak si kúpil notebook. A tak mohol každý deň hrať hry, napríklad „kocka naháňa kocku“. Raz si zavolal kamaráta a ten mu nainštaloval internet. Každý deň na notebooku hral hry na internete. V jeden deň sa pripojil na najlepšiu internetovú stránku, ale nešla mu. Nahneval sa a išiel von. Vykopol notebook do vesmíru. Takto sa stal z notebooku súhvezdie, ktoré dodnes svieti na oblohe a čaká na svojho pána s jeho stránkou.

 
Dušan Slanina, Hvezdáreň a planetárium Prešov
Súhvezdie Titan

Raz zo sopky Etna vyšiel mrak dymu a začala tiecť láva. Láva sa vyliala na úpätie sopky a vytvorila telo veľké ako pätnásť obrov. A pretože to bola láva, premenila sa na kameň, ale trochu lávy zostalo dnu. Kameň, láva, vietor, ľad a blesk sa spojili a vytvorili element nadobra Titana, ktorý v baniach pre seba urobil nezničiteľné brnenie zo zlata. Ničil mestá, dediny a osady. Zeus sa nazlostil a vrhol na Titana kliatbu, ktorá sa od jeho brnenia odrazila. Titan vyliezol na Olymp a uväznil Dia vo svojich elementoch a Zeus priznal svoju porážku a koniec, ale Herkules syn Dia bleskami zničil Titanove brnenie a chytil Titanov meč a zničil Titana. Mečom oslobodil otca a meč hodil do sopky Etny a odvtedy je Etna stále činná sopka. Zeus však telo Titana vyhodil na oblohu preto, lebo Titan bol jeho protivník, ktorý nad Diom vyhral.
 
Juraj Minarič , Hvezdáreň a planetárium Prešov
Súuhvezdie Šíp
 

Matej Pancurák, Hvezdáreň a planetárium Prešov
Súhvezdie Slnečné hodiny

Raz jeden človek objavil slnečné hodiny, ale tie mu nefungovali. Dal ich vyššie ,k stene, na Slnko a tak začali ukazovať čas. Neskôr ľudia zhotovovali slnečné hodiny, ktoré môžeme nájsť na vežiach, kostoloch, ukazujú však čas len počas dňa.

 

Matúš Kravec, Hvezdáreň a planetárium Prešov
Súhvezdie Veľký prsteň a malý prsteň

Jedna veľká továreň na prstene robila prstene z rubínmi, emeraldmi, opálmi, safírmi, diamantmi. Šéf továrne Johny sa rozhodol, že urobia najväčší prsteň na svete. Chcel, aby bol pekný, tak vyrobili prsteň s priemerom 50 m. Ale bol podľa neho ešte malý. Potom sa rozhodol spraviť taký istý ale 1000-krát väčší. Tak urobili prsteň s priemerom 50 km. S tým bol už spokojný. Keď sa to dozvedela firma, ktorá im konkurovala, chcela ho zničiť. Johny svoje prstene nemohol ukryť, tak poprosil bohov, aby prstene dali na oblohu. Bohovia ho vypočuli, a tak vznikli dve nové súhvezdia Veľký prsteň a malý prsteň.

 

Samuel Torma, Hvezdáreň a planetárium Prešov
Súhvezdie Pavúk


Raz dávno žil v horách veľký pavúk. Pavúk zabíjal ľudí, ničil dediny a zabíjal im dobytok. Veľkého pavúka sa snažili zabiť mnohí bojovníci, ale sa im to nepodarilo, pretože pavúk mal nezničiteľný pancier. Raz sa Diov najlepší kamoš len tak prechádzal po horách, keď ho prepadol a zabil pavúk. Zeus sa nazlostil a poslal na pavúka svojich všetkých bojovníkov. Ale pavúk ich všetkých pobil. Zeus bol ešte viac nahnevaný a namiesto seba poslal gigantickú osu, aby zabila pavúka. Keď osa prišla ku pavúkovi, pavúk do nej zahryzol a tá ho vyniesla do neba, a tak mal už Zeus konečne pokoj.

   

Práce účastníkov z Vihorlatskej hvezdárne v Humennom

 
Vihorlatská hvezdáreň v Humennomn
Viktória Onderčinová, 8. ročné Gymnázium Snina
HADOJAŠTER

Jedného nie veľmi pekného dňa sa najväčší boh Jupiter zamyslel nad tým, že pozmení zvierací život. A tak aj spravil. Ako prvé zviera na ktoré si spomenul bol had. A ako druhé zviera bolo jašter. Rozdelil hada na dve časti a jaštera tiež. Hadovu hlavu spojil s telom jaštera. Tak vznikol hadojašter.
Jediné čo na hadojašterovi bolo čudné bolo to, že vedel rozprávať ľudskou rečou.
Roky ubiehali a hadojašter viac a viac pomáhal ľuďom, až jedného dňa nad mesto prileteli slizké tvory. Hadojašter s ními bojoval do posledných síl, ale jeden z podivných tvorov sa zahryzol hadojašterovi do krku. To bol hadojašterov koniec. A tak najväčší boh Jupiter na jeho počesť vytvoril mu z hviezd miesto na oblohe.

 

 
Vihorlatská hvezdáreň v Humennomn
Marcus Krivjančin, 8. ročné Gymnázium Snina
DINOSAURUS

Niekedy v minulosti boli dinosaury hrozbou sveta. Obrovitánskych tvorov sa báli aj iné mäsožravé zvieratá. Raz sa jeden muž vybral do lesa. Myslel si, že dinosaura obíde. A to sa mu stalo osudným. Natrafil na Tyranosaurusa Rexa . Rýchle si pripravil oštep a zabil ho. Tyranosaurus ešte chvíľu žil, ale potom zomrel. Tento muž sa volal Prometheus. Bol veľmi statočný a povedal si „ Ešte dobre, že ma nezabil “.
A tak Zeus povolal Promethea, aby prišiel na vrch Olymp. Zeus mu povedal, že bude na oblohe ako súhvezdie. Prometheus však odvetil „ Ale aj ten dinosaurus bol v boji statočný “. Zeus odvetil „ Dobre bude umiestnený na oblohe “. A od vtedy môžeme na oblohe vidieť súhvezdie dinosaura.

 

Vihorlatská hvezdáreň v Humennomn
Dominika Jenčurová, 8. ročné Gymnázium Snina
PRESTRELENÉ SRDCE


Kedysi dávno žil jeden malý chlapec a volal sa Asterius. Keď vyrástol, rozhodol sa stť ochrancom princeznej Sýdie. Bola to dcéra kráľa Ríma Romulusa. Princezná a Asterius sa po čase spriatelili a neskôr medzi nimi vznikla láska. Kráľ Romulus s ich láskou nesúhlasil a preto Asteriusa vyhodil a vyhnal z Ríma.
Asterius odišiel do Španielska. Cestou stretol jedného starca, ktorý bol vlastne najvyšší boh Jupiter. Ten chcel Asteriusovi pomôcť a dal mu nesmrteľnosť. Tak Asterius porazil všetkých bojovníkov, ktorí chceli zabrániť tomu, aby sa oženil so Sídiou. Zatiaľ čo bojoval, Sídia sa mala vydať za veľmi mocného človeka Arabesa.
Ten bol spriahnutý s bohom vojen Marsom. Asterius chcel tomu zabrániť a tak vyhlásil vojnu Arabesovi. No Asterius prehral kvôli tomu, že mal málo vojakov.
Preto sa dohodli, že len oni dvaja budú medzi sebou bojovať. Asterius tvrdo cvičil, no Arabes mal tajnú zbraň a nebál sa. Bol to zázračný šíp, ktorý boh Mars vyrobil zo svojej a Jupiterovej krvi. Keď už boli obaja zoslabnutí Arabes vytiahol šíp a strelil Asteriusovi presne do srdca. Asterius ešte žil a žil by ďalej, len by stačilo, keby Sídia povedala, že sa zaňho vydá. Lenže ona sa už chcela vydať za Arabesa a vtedy Asterusovo srdce vybuchlo. Odvtedy poznáme na oblohe súhvezdie Prestrelené srdce.

 
Vihorlatská hvezdáreň v Humennomn
Jozef Pritan, 8. ročné Gymnázium Snina
CHLIEB

Jedného dňa na Olympe najvyšší bohovia vymýšľali trest pre božských sluhov, ktorí pomáhali bohovi podsvetia. Museli odovzdať odkaz Grékom, že boh podsvetia chce na nich zoslať obrovskú hrozbu ktorú museli zažehnať. Ale bol tu háčik. Boli smrteľníkmi. Šli cez bahnisté močariská a vyschnuté púšte a pomaly im dochádzali zásoby jedla. Keď už dýchali z posledných síl, našli na púšti chlieb. Obetovali ho bohom a tak dostali jedlo na celú cestu. Keď sa vrátili z cesty zachrániť Grékov na Olympe ich chlieb umiestnili bohovia na oblohu, nech tam svieti navždy.

 
Vihorlatská hvezdáreň v Humennomn
Katarína Huncárová, 8. ročné Gymnázium Snina
MOTÝĽ

Bol raz dávno jeden motýľ, ktorý bol veľmi krásny. Veľmi rád lietal sem a tam, až raz doletel na vrch Olymp, kde žili bohovia. Tam ho uvidela bohyňa Aténa a veľmi sa jej zapáčil. Tak mu povedala, aby k nej lietal každý deň. Motýľ poslúchol a odletel.
Na druhý deň priletel znovu a tak to chodilo každý deň, kým motýľ ešte vládal lietať. No jedného dňa, keď opäť letel za Aténou a bol už skoro na Olympe, na smrť vyčerpaný spadol dole a zahynul. Aténa ho čakala a keď dlho nechodil, išla sa pozrieť na Zem a tam ho našla mŕtveho. Najvyšší boh Zeus sa dozvedel o Aténinom trápení a aby jej zmiernil zármutok vytvoril na nebi súhvezdie v tvare motýľa.

 

Vihorlatská hvezdáreň v Humennomn
Katarína Žirová, 8. ročné Gymnázium Snina
ACHILES

V tej dobe, keď žili ešte starí gréci sa narodil žene syn, ktorý dostal meno Achiles. Nemal ani rok, keď ho jeho matka chytila za ľavú pätu a ponorila do zázračnej rieky. Jeho telo nebolo zraniteľné okrem ľavej päty.
Odvtedy dni plynuli a plynuli až vyrástol a stal sa vojakom. Darilo sa mu a vyhral veľa bojov. Bol najsilnejším zo všetkých vojakov na celom svete. Ľudia ho prosili, aby ukončil vojny a im sa vrátili manželia, deti, priatelia a príbuzný domov. No jedná vojna mu bola osudná – Trojská vojna. Sparťania prenikli do Tróje a vypálili ju do tla. Achiles sa snažil zachrániť svoju milú, ale jej bratranec ho zasiahol šípom rovno do ľavej päty. On v bolestiach zomrel. Na jeho počesť bohovia vytvorili súhvezdie a pomenovali ho slávnom sparťanskom hrdinovi Achilovi.

 

Vihorlatská hvezdáreň v Humennomn
Martin Vodžák, 8. ročné Gymnázium Snina
MAMUT

Žil raz v jednom meste zvanom Sparta otec, ktorý mal malého syna Augusta.
August bol statný a veľmi vzdelaný. Keď vyrástol slúžil u cisára v armáde ako veliteľ impéria. Bolo to obdobie, v ktorom bohovia ešte sídlili na Olympe.
Boh Zeus si všimol, že August je veľmi múdri a silný a preto si ho povolal aby prišiel pod vrch Olymp. Keď August prišiel pod Olymp, tak boh Zeus zvolal : „ Vyjdi až ku bráne Olympu !“. August splnil, čo od neho požadoval. Zeus mu sľúbil,že ak mu bude slúžiť na Zemi zabezpečí mu ochranu bohov. August prijal návrh. Zeus vytvoril vojsko bohov a ako veliteľa menoval Augusta. Toto vojsko bohov Zeus pripravil na Hádesa, boha podsvetia. Keď sa začala vojna bohov, tak August sa prebil aj s bohmi rovno k samotnému Hádesovi. Ale Hádes uväznil všetkých bohov do rieky smrti a Augusta chcel zabiť. Ale keď že bol August chránený Zeusom, nemohol mu Hádes ublížiť.
Tak naňho zoslal kliatbu a premenil ho na mamuta .
Mamut August sa nakoniec utopil sám, ale Zeus ho už v jeho čine nezastavil, lebo to August chcel sám.
A tak Zeus na jeho pamiatku vykreslil z hviezd obraz mamuta.

Práce poľských účastníkov

Adrian Świniański
Gwiazdozbiór Bóbra

Bardzo dawno, dawno temu na łące obok wody mieszkał Bóbr, którego każdy człowiek, jaki go widział zawsze przyganiał go lecz nikt nie wie dlaczego, jedni mówią, że pewnego bogatego człowieka który podejrzewał go o podgryzanie drzew w sadzie inni o drobne kradzieże, a jeszcze inni o zamieszkiwanie jezior i tak oto krążyła plotka o spokojnym i wesołym Bobrze. Pewnego dnia Bóbr się wyprowadził i wszystkie sprawy wyjaśniły się i nigdy nie wrócił, a sprawy kradzieży i zamieszkiwania jezior nigdy się już nie powtórzyły.

   

Kamil Chrustek -
Gwiazdozbiór Rekina

Bardzo dawno, dawno temu żył sobie gwiazdozbiór rekina. Była sobie boginii Kora i ona się kąpała w wodzie i podpłynął do niej rekin i ją zjadł. Za to inna większa bogini tego rekina ukarała i go zabiła ale ten rekin był z jednym z rekinów kanibalów i za to bogini chciała żeby był zapamiętany na zawsze to go wystawiła jako gwiazdozbiór rekina.

   

Karolina Ciemierz
Kot

Dawno, dawno temu za górami za morzami żył sobie czarny kot. Mieszkał w małym koszyku ze swoją mamą i z dwoma braćmi. Mama nazywała się Pimi, czarny kotek miał na imię Peszek. Raz mama wyszła na polowanie, a braci zostawiła z Peszkiem. Jak Peszek poszedł się napić to braciszkowie poszli się przejść. Peszek wrócił i chciał ich poszukać ale już mama wróciła. Bardzo się rozczarowała że dwóch kociątek nie może zostawić tylko parę minut. Peszek nie chciał wychodzić na to zimno ale poszedł ich szukać. Spotkał babcię Milunie i spytał się czy widziała ich braci. Weszli do środka i Peszek zobaczył jak dwóch bracia śpią na kanapie. Przyprowadził braci do domu i mama bardzo się ucieszyła przestała winić Peszka. I wszystko było w porządku.

   

Natan Kluczyński
Gwiazdozbiór Gesi

W dawnych czasach pewna gęsiarka imieniem Eurydyta zostawiła gęsi Promoteusza, swojego ojca na pastwę losu udając się do ukochanego. Artemida postanowiła ukarać Eurydytę . Odebrała jej życie i aby upamiętnić to wydarzenie ułożyła ciąg gwiazd tworzących kształt gęsi.

   

Weronika Mysliwiecka
Motyl

W dawnych czasach, kiedy na Ziemi najważniejsze było piękno żyła bogini Aurianna, która niestety nie była zbyt urodziwa. Wielokrotnie prosiła Zeusa, aby umieścił ją na niebie wśród innych. Lecz on za każdym razem odmawiał ze względu na jej specyficzną urodę. Zrozpaczona Aurianna udała się do miejscowej czarownicy prosić o zmianę ciała. Kobieta ostrzegła ją, że może być to niebezpieczne, ale Aurianna była gotowa na wszystko. Czar udał się, lecz nie do końca. Dziewczyna została przemieniona w pięknego motyla, ale udało się jej osiągnąć cel i Zeus umieścił ją na niebie

   

Wojciech Kupczak
Gwiazdozbiór Lamy

Dawno temu był sobie gwiazdozbiór lamy. Niestety ludzie przejęli gwiazdozbiór, który był dla nich mieszkaniem. Wyruszył więc mieszkańcy na wojnę z ludźmi. Stado lam wygrało bitwę z ludźmi. Wtedy przejęli dużą i potężną jamę w której znajdował się gwiazdozbiór. Odtąd lamy żyły długo i szczęśliwie. I od tego czasu gwiazdozbiór ten stał się gwiazdozbiorem lamy.

 

Prezentácie lektorov

p. Viliam Kolivoška

Komplet prezentácie od p. Kolivošku, prezentácie sú chránené heslom. Heslo Vám ochotne poskytne koordinátorka projektu, p. Kolivošková
Prezentácie sú spakované programom WinRar.

Komplet prezentácie od p. Kolivošku, prezentácie sú chránené heslom. Heslo Vám ochotne poskytne koordinátorka projektu, p. Kolivošková
Prezentácie sú spakované programom WinRar.


Mgr. Roman Tomčík

Komplet prezentácie od Mgr.R. Tomčíka, prezentácie sú chránené heslom. Heslo Vám ochotne poskytne koordinátorka projektu, p. Kolivošková
Prezentácie sú spakované programom WinRar.