|
"Letný
tábor 3. kategória"
Astronomický tábor v poľskej Sopotnii Wielkej pre najstarších účastníkov projektu, ktorý sa konal v dňoch 1. - 5. augusta 2006.
Prázdniny sú v plnom prúde, horúci júl vystriedal trochu umiernenejší august a náš projekt pokračuje šnúrou letných astronomických táborov ďalším táborom, tentokrát v Sopotnii Wielkej u nášho poľského partnera. 1. 8. sa hneď ráno zišla v prešovskom planetáriu skupinka mladých ľudí (tábor v Poľsku absolvovala mládež vo veku 16. – 20. rokov). Nastúpení boli všetci do nohy, ešte nejaké formality, kontrola osobných dokladov, čakanie na humenskú skupinu a ide sa ...
Cesta prebiehala veľmi príjemne, prechádzali sme severným Slovenskom. Orava je veľmi pekná časť Slovenska - vysoké hory, malebné údolia . Ani sme sa nenazdali a boli sme na hraniciach s Poľskom. Pomaly sme sa blížili k Sopotnii Wielkej, ktorá je ukrytá vo vysokých horách v blízkosti poľsko-slovenských hraníc, región bielsko-bialski.
Príchod do Sopotnie Wielkej, zvítanie sa s domácimi, krátky oddych po dobrom obede, ubytovanie a na rad prišli prvé prednášky. Odborný program končil v neskorých nočných hodinách pozorovaním oblohy. Obloha bola naozaj nádherná, nad hlavami sa nám rozprestierala čierno-čierna tma s množstvom hviezd a celú tú nebeskú krásu umocňovala výrazná Mliečna cesta, po ktorej ste sa mali chuť vydať niekde do nekonečných vesmírnych diaľav.
Po nočnom oddychu nás čakalo dopoludnie prednášok v podaní našich lektorov a popoludnie v znamení poznávania regiónu. Výlet do Miedzybrodzia Bialskeho malého mestečka ležiaceho na západnom brehu Miedzybrodzkieho jazera v doline riečky Ponikiewka bol spojený s jazdou na lanovke na horu Zar. Pohľady z týchto nadmorských výšok do doliny sa nedajú popísať slovami, jednoducho krása... Po ceste sme sa ešte previezli po blízkych dedinkách v okolí jazera, pretože vždy bolo čo obdivovať.
Návratom do Sopotnie Wielkej, pokračoval poobedňajší program prednášok a neskôr večerných pozorovaní.
Keďže snahou koordinátorov i lektorov bolo dodržať vopred stanovený plán tábora, nemohol byť ani tretí deň iný. Odzneli prednášky na tému – slnko, hviezdna evolúcia, galaxie a myslím, že možno skonštatovať, že boli prijaté so záujmom poslucháčov, čiže mládeže slovenskej aj poľskej. Pomaly ale isto „lámeme“ jazykovú bariéru, ktorá tu na začiatku projektu bola.
A znova výlet, tentokrát do mesta Zywiec. Navštívili sme firmu „Uniwersal“ – výroba astronomických ďalekohľadov, kde nás sprevádzal pán majiteľ firmy Jacek Uniwersal. Firma sa zaoberá nielen výrobou ďalekohľadov ale tiež výrobou kupol na astronomické pozorovateľne. Asi toto všetko sa skrýva za dverami dieľne pána Jaceka, ktorý s ochotou a trpezlivo rozprával o svojej práci.
Naplánované prednášky a pozorovanie meteorov nám vyšli len tak napoly, pretože večer nás prekvapil dážď, a preto sme sa museli uspokojiť len s teóriou na danú tému.
Na záver teda v štvrtý a piaty deň sme vyskúšali teoreticky aj prakticky astronomickú fotografiu, veď čo by to bolo za astronóma, ktorý nevie svoje pozorovania zdokumentovať aj touto cestou?
Ak by som chcela zachytiť všetky zážitky, ktoré sme pritom prežili, tak napíšem román, ale o to tu nejde.
Pre mňa je veľmi dôležitá spokojnosť v očiach tých, ktorých sa táto aktivita týkala a myslím, že to sa podarilo dosiahnúť.
Z reakcií účatníkov...
Profesionalita s akou pristupujú poľskí astronómovia k svojej práci, a to konštatujem ako účastník projektu „Postavíme mosty z hviezd“, je podľa mňa na veľmi vysokej úrovni. Počas letného astronomického tábora v Poľsku, som mal možnosť, s ostatnými účastníkmi, nazrieť do práce v astronomickom klube POLARIS v Sopotnii Wielkej. Počas jednej z mnohých prednášok, nás p. Nawalkowski oboznámil so začatými alebo už s uskutočnenými projektmi spolufinancovanými Európskou úniou. Treba povedať, že Poliaci majú za sebou veľmi veľa projektov, čo sa odzrkadľuje na ich skúsenostiach z rôznych oblastí astronómie. Medzi ich najväčšie projekty nepochybne patrí kúpa nového auta, ktoré je vybavené prístrojmi s veľmi vysokou kvalitou, ktoré im uľahčujú astronomické práce priamo v teréne. Pri prehliadke samotnej budovy astronomického klubu POLARIS sme absolvovali prednášku o našej najbližšej hviezde – Slnku. Súčasťou tejto prehliadky bolo aj predstavenie ich Meteo - stanice, ktorá im umožňuje presné merania všetkých parametrov počasia a tiež pomerne presné určovanie predpovedí.
Pri jednej z mnohých diskusií ma veľmi zaujala téma - projekt pod názvom „Temné nebo“ (z angl. Dark sky), ktorý funguje v USA a v niektorých štátoch Európy. Tento projekt chce vyriešiť problém s pouličnými svetlami, ktoré zbytočne vypúšťajú svetlo do ovzdušia, čím znemožňujú serióznu prácu astronómom. Tento efekt nemá nepriaznivý dopad len pre astronómov, ale aj pre náš samotný organizmus. Svetlá vytvárajú nevhodné prostredie pre náš nočný spánok, čo by sa v konečnom dôsledku mohlo odzrkadliť na našom duševnom ale aj fyzickom zdraví. Dokonca niektoré pouličné osvetlenia nesvietia na určené miesto ale práve do okolia, čím sú vlastne tieto osvetlenia zbytočné. Po tom čo sú nasadené tienidlá na pouličné svetlá, svetlo z tejto lampy je sústredené na zem a nie do ovzdušia, čím sa zlepší celková situácia oblohy a je vidno aj slabšie hviezdy, čo predtým nebolo možné.
V konečnom dôsledku pobyt v Poľsku bol pre mňa osobne jedno veľké dobrodružstvo. A to už z toho dôvodu, že som spoznal veľmi veľa nadšených
ľudí pracujúcich s astronómiou, ale aj kvôli tomu, že som tu načerpal veľmi veľa nápadov na prípadnú ďalšiu činnosť Klubu mladých astronómov v Prešove.
Jozef Verbovský, hovorca „KMA“
Program
|
Program aktivity Letný astronomický tábor 3. kategória nájdete v priloženom súbore. Vo formáte xls. |
Fotogaléria
Prezentácie
Meteory - Renáta Kolivošková
|
Komplet prezentácie základov pozorovania meteorov, prezentácie sú chránené heslom. Heslo Vám ochotne poskytne koordinátorka projektu, p. Kolivošková
Prezentácie sú spakované programom WinRar. |
|
Komplet prezentácie základov pozorovania meteorov II., prezentácie sú chránené heslom. Heslo Vám ochotne poskytne koordinátorka projektu, p. Kolivošková
Prezentácie sú spakované programom WinRar. |
Obloha Online - Peter Zbončák
|
Odkazy na internetové stránky z prezentácie sú chránené heslom. Heslo Vám ochotne poskytne koordinátorka projektu, p. Kolivošková
Prezentácie sú spakované programom WinRar. |
|